Wycieczka do Zakładu Karnego w Nowym Sączu

Wycieczka do Zakładu Karnego w Nowym Sączu

Lekcja wychowawcza w zakładzie karnym

W dniu 23 listopada uczniowie z klasy III TE oraz III TŻiUG/TL wraz z Panią Magdaleną Karpierz oraz Panią Ariettą Liberda-Draus mieli okazję spędzić lekcje wychowawcze w Zakładzie Karnym w Nowym Sączu. To kolejna wycieczka profilaktyczno-wychowawcza w naszej szkole, organizowana corocznie. Po więzieniu oprowadzał sam Z-CA Dyrektora Zakładu Karnego mjr Sławomir Bogacz wraz z pracownikiem ochrony więziennej. Uczestnicy wycieczki zobaczyli między innymi celę więzienną, miejsca zeznań, pokoje spotkań z rodzinami, więzienną salę sądową, kaplicę więzienną, bibliotekę, miejsca spacerowe więźniów, kantynę, a nawet ku zadowoleniu dziewczynek udało się podglądnąć więźniów ćwiczących na siłowni. Na wejściu do więzienia odbyła się profesjonalna odprawa przez bramkę i sprawdzenie z dokumentem tożsamości, co dla młodzieży było z pewnością niecodziennym wydarzeniem. Więzienie w Nowym Sączu jest więzieniem zamkniętym, dlatego odsiadują tu mężczyźni z najwyższymi wyrokami, kilku nawet z dożywociem, “kuracjuszami więziennymi” są również recydywiści, ale i młodociani- młodsi od naszych uczniów. Mieliśmy okazję wysłuchać różnych opowieści, szczególnie z uwzględnieniem przewinień popełnianych przez młode osoby, co dla naszych uczniów było z pewnością ciekawą lekcją wychowawczą. Uczestnicy zadawali pytania, co oznaczało żywe zainteresowanie losem innych ludzi, ciekawość i przejęcie, niektórzy nawet myślą o pracy w więzieniu, dotykając “kamienia więziennego” mają nadzieję tam wrócić, oby tylko na stanowisku pracownika więziennego… Miejmy nadzieję, że wyprawę tę długo zapamiętają i że będzie to dla młodzieży przestrogą i tarczą ochronną na całe ich życie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content