Szkolna wycieczka do Warszawy z projektu "Poznaj Polskę"
W dniach od 3 do 5 listopada 2021 roku grupa 50 uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. inż. Józefa Marka w Mszanie Dolnej wraz z opiekunami uczestniczyła w wycieczce do Warszawy. Wycieczka została zorganizowana dzięki dofinansowaniu, które szkoła otrzymała w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”.
Pierwszego dnia już o godzinie 9.00 przywiał uczniów Wilanów, gdzie zwiedzaliśmy przepiękny barokowy Muzeum Pałacu króla Polski Jana III Sobieskiego w Wilanowie i jego słynne ogrody. Następnie pojechaliśmy do centrum, gdzie obejrzeliśmy Pałac Kultury i Nauki a w Złotych Tarasach mogliśmy podziwiać nowoczesną architekturę. Ostatnim punktem na naszej liście pierwszego dnia było Factory Muzeum Neonów, w którym poznaliśmy ciekawą historię warszawskich neonów.
Drugiego dnia pierwszym punktem zwiedzania był PGE Narodowy im. Kazimierza Górskiego. Zobaczyliśmy stadion oraz zaplecze stadionu. Następnym punktem było Centrum Nauki Kopernik, gdzie mogliśmy poznać tajniki nauk przyrodniczych: biologii, fizyki, matematyki. Kolejnym punktem zwiedzania było Muzeum Łazienki Królewskie, które urzekły nas klasycystycznym pięknem czasów stanisławowskich.
Ostatni dzień naszej wycieczki do Warszawy rozpoczęliśmy od zwiedzania Zamku Królewskiego W swojej długiej historii Zamek Królewski był wielokrotnie grabiony i dewastowany przez wojska szwedzkie, brandenburskie, niemieckie i rosyjskie. Zwiedzanie zamku umożliwiło nam poznanie kolekcji dzieł sztuki m. in. Marcella Bacciarellego i Bernarda Bellotta, Galerii Lanckorońskich oraz obrazów Rembrandta. Kolejnym punktem w ostatnim dniu był Historyczny Zespół Miasta tzw. Trakt Królewski, który jest najbardziej reprezentacyjną częścią Warszawy i łączy dawne rezydencje królewskie. Rozpoczyna się Zamkiem Królewskim i biegnie Krakowskim Przedmieściem przez Nowy Świat i Aleje Ujazdowskie do Rezydencji Królewskiej w Wilanowie.
Przedmiotem przedsięwzięcia Poznaj Polskę jest wsparcie w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych.
Przyznawane przez Ministra środki finansowe przeznaczane są na dofinansowanie wycieczek szkolnych związanych z priorytetowymi obszarami edukacyjnymi:
- Śladami Polskiego Państwa Podziemnego,
- Śladami Kardynała Stefana Wyszyńskiego,
- Kultura i dziedzictwo narodowe,
- Największe osiągnięcia polskiej nauki.