NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

W tym roku juz po raz dziesiąty obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” – napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta. Ta idea, podtrzymana przez kolejnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, została zrealizowana ustawą z 3 lutego 2011 r. O wprowadzenie tego święta ubiegał się również prezes IPN Janusz Kurtyka.

Temat Żołnierzy Wyklętych stał się szerzej znany dopiero na początku lat 90-tych XX wieku. Stało się to w dużej mierze dzięki wystawie „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, przygotowanej w 1993 r. przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada na 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

1 marca w całej Polsce organizowane są liczne wydarzenia upamiętniające bohaterów podziemia niepodległościowego. Ze względu na sytuację epidemiczną wiele z nich zmieniło swoją formułę i będzie dostępna online. Bez wychodzenia z domu można skorzystać z materiałów edukacyjnych, wysłuchać audycji radiowych czy obejrzeć koncerty.

Poniżej kilka propozycji:

Koncert „Młodzi Niezłomnym” jedna z form uczczenia Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” oraz oddania hołdu tym, którzy po II wojnie światowej przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej. 

Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Polskim Radiem. Oprawę artystyczną widowiska zapewnił zespół SOUL Sanok.

Koncert miał oficjalną premierę 26 lutego. Widowisko można obejrzeć na profilu MEiN na Facebooku oraz w serwisie You Tube.

Tropem Wilczym – biegniemy oddać krew!

W ramach obchodów 1 marca Fundacja Wolność i Demokracja każdego roku organizowała bieg Tropem Wilczym. W tym roku, ze względu na sytuację epidemiczną, wydarzenie odbędzie się w nieco zmienionej formie. Sam bieg wystartuje 16 maja br., a już dziś w ramach IX edycji przedsięwzięcia „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” zachęcamy do włączenia się w ogólnopolską akcję zbierania osocza i krwi. 

Odbywa się ona do 1 marca  br. we wszystkich regionalnych centrach krwiodawstwa. Więcej informacji na stronie internetowej https://tropemwilczym.org/.

Materiały edukacyjne IPN 

Polecamy materiały edukacyjne przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej. Podczas okolicznościowych lekcji i obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych szczególnie pomocna będzie wirtualna paczka historyczna dostępna na stronie

Można w niej znaleźć liczne artykuły, teki edukacyjne, filmy i materiały wideo oraz portale edukacyjne. To wartościowe źródło informacji. 

Serwis Polskiego Radia 

Polecamy również serwis Polskiego Radia „Żołnierze Wyklęci”. Są w nim dostępne  unikalne nagrania i relacje świadków historii. W serwisie można znaleźć także relacje „Niezłomnych”, ich sylwetki, a także opisy procesów i represji, jakie ich spotkały. 

Serwis jest dostępny na stronie Polskiego Radia.

 Artykuł i informacje o planowanych wydarzeń na podstawie materiałów ze strony IPN oraz https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/obchody-narodowego-dnia-pamieci-zolnierzy-wykletych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content