Piękny Paryż :))

Piękny Paryż :))

Wycieczka do Paryża

W dniach od 15 do 19 października 2023 roku młodzież kształcąca się w technikum w Zespole Szkół Ponadpodstawowych uczestniczyła we wspaniałej wycieczce do Paryża. Wyjazd odbył się w ramach przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskie Ślady w Europie i był dofinansowany w kwocie 60 000,00 zł. Celem wyjazdu było umożliwienie poznania przez uczniów zabytków polskiej kultury na terenie Europy i zaznajomienie ich z osiągnięciami naukowymi Polaków poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W pierwszym dniu zwiedzania zdobyliśmy wieżę Eiffla, przez wielu uważaną za najbrzydszą budowlę Paryża. Podziwialiśmy Pola Marsowe i zachwycaliśmy się panoramą miasta z wysokości ponad 300 metrów. Następnie spędziliśmy ponad godzinę na statku. Podczas rejsu po Sekwanie widzieliśmy m.in. Duży Pałac, Mały Pałac, Zgromadzenie Narodowe, Muzeum Orsay, Luwr, Francuską Akademię Nauk, Dzielnicę Łacińską, wyspę Świętego Ludwika z Biblioteką Polską i Domem Marii Skłodowskiej Curie oraz doświadczoną pożarem Katedrę Notre Dame, której renowacja i odbudowa potrwa jeszcze z pewnością wiele lat. Po rejsie spacer ulicami Paryża – Plac Concorde nazywany Placem Zgody, największy plac stolicy, spojrzeliśmy również na kościół Madelaine, gdzie był pogrzeb Adama Mickiewicza i Fryderyka Chopina. Potem przeszliśmy obok prezydenckiego Pałacu Elizejskiego na najpiękniejszą Aleję Paryża czyli Pola Elizejskie, podziwialiśmy ogrody Tuileries i odwiedziliśmy Pałac Inwalidów, gdzie pochowany jest Napoleon Bonaparte. Po obiedzie spacer bulwarem Champs Elysee pod Łuk Tryumfalny.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Wersalu – rezydencji trzech ostatnich królów Francji. Pałac zachwyca swoją bogatą barokową formą i cudownymi ogrodami zaprojektowanymi przez Andre Le Notre. Później przejechaliśmy na cmentarz Pere Lachaise, gdzie w chwili zadumy pochyliliśmy się nad grobem jednego z najbardziej znanych polskich kompozytorów i pianistów Fryderyka Chopina w 174 rocznicę jego śmierci. Pianista mieszkał w Paryżu od 1831r. i zmarł tutaj właśnie 17. października 1849r. Zobaczyliśmy również grób amerykańskiego piosenkarza rockowego, wokalisty słynnej grupy The Doors Jima Morrisona, który zmarł tutaj 03.07.1971r. w wieku 39 lat. Popołudnie spędziliśmy w dawnej dzielnicy artystów, gdzie mieszkała całą bohema artystyczna miasta. Odwiedziliśmy słynną Bazylikę Sacre Coeur – Bazylikę Najświętszego Serca Jezusowego, która zwana jest sercem Paryża i znajduje się w słynnej niekoniecznie ze swojej świętości dzielnicy Montmartre. Bazylika jest najwyżej położonym punktem Paryża, a ze wzgórza, na którym się znajduje, podziwiać można całą panoramę miasta oraz okolic w promieniu do 40 kilometrów. Na wzgórze wjechać można kolejką lub wejść po słynnych schodach. Koniec dnia upłynął nam na spacerze wśród urokliwych, wąskich uliczek z domkami, gdzie kiedyś mieszkali artyści epoki impresjonizmu. Dzielnica artystów kusi również najstarszym paryskim kabaretem, gdzie zatańczono pierwszy raz kankana. To słynne Moulin Rouge. Szukaliśmy też kasztanów na Placu Pigalle, bo ponoć tutaj smakują najlepiej, a ” Zuzanna lubi je tylko jesienią”…

Ostatni dzień w Paryżu zaczęliśmy od Ogrodów Luksemburskich, gdzie zobaczyliśmy nie tylko Pałac Katarzyny Medycejskiej, w którym swoją siedzibę ma Senat, ale przede wszystkim pomnik Fryderyka Chopina. Następnie udaliśmy się do Dzielnicy Łacińskiej – dzielnicy w której znajduje się jeden z najstarszych uniwersytetów świata Sorbona, Panteon z grobem Marii Skłodowskiej Curie i Muzeum Marii Curie. Kolejnym punktem programu była Wyspa La Cite. Jeszcze raz – tym razem z bardzo bliska popatrzeć mogliśmy na tragicznie okaleczoną pożarem Katedrę Notre Dame. Pożar wybuchł 15. kwietnia 2019r, jego przyczyna do dzisiaj nie została jasno określona, a prace remontowe i rekonstrukcyjne potrwają jeszcze wiele lat. Z Wyspy La Cite przeszliśmy na Wyspę Saint Louis, gdzie zobaczyliśmy jedno z najważniejszych dla Polaków w Paryżu miejsc – Bibliotekę Polską, dom Marii Skłodowskiej Curie oraz słynny hotel Lambert, gdzie w XIX wieku spotykała się polska emigracja skupiona wokół Księcia Adama Czartoryskiego.

Po południu podziwialiśmy arcydzieła światowej klasy artystów w dawnym Pałacu Królewskim, w którym swoją siedzibę ma obecnie najsłynniejsze na świecie Muzeum Luwre. Pierwsze kroki skierowaliśmy w stronę najsłynniejszego dzieła namalowanego na początku XVI w przez mistrza Leonarda da Vinci Mona Lisa. Udało się nam również zobaczyć marmurowy posąg Wenus z Milo, Nike z Samotraki oraz wiele innych wspaniałych dzieł. Paryż pożegnaliśmy na Placu Trocadero, gdzie po raz kolejny – tym razem już ostatni zaświeciła dla nas Wieża Eiffla.

Podziękowania kierujemy do biura podróży Odyseusz za profesjonalna organizację wycieczki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content