Ohne Grenzen – międzynarodowy projekt z języka niemieckiego już po raz trzeci w naszej szkole

Ohne Grenzen – międzynarodowy projekt z języka niemieckiego już po raz trzeci w naszej szkole

Ohne Grenzen - międzynarodowy projekt z języka niemieckiego już po raz trzeci w naszej szkole

Już po raz trzeci uczniowie naszej szkoły zakwalifikowali sie i biorą udział w międzynarodowym projekcie organizowanym przez Instytut Gothego. Projekt nosi nazwę “Bez granic” i biorą w nim udział uczniowie z wybranych szkół na całym świecie. Od roku 2017 w kolejnych edycjach projektu uczestniczyło prawie 2200 uczniów z całego świata – m.in. z Niemiec, Maroko, Polski, Egiptu, Tunezji, Łotwy, Jordanii, Czech, Węgier, Algierii czy Libanu. Uczniowie piszą teksty, zadają pytania swoim rówieśnikom, udzielają odpowiedzi na postawione pytania i opowiadają, jak wygląda codzienne życie młodzieży w ich kraju. W dobie pandemii, kiedy młodzież nie ma możliwości wyjścia z domu i spotkania się z innymi, uczniowie pracują indywidualnie kontaktując się ze sobą poprzez grupę facebookową i inne platformy internetowe. Efekty projektu oglądać będzie można na wspólnej stronie internetowej projektu.

Dwa lata temu uczniowi naszej szkoły z klasy technikum żywienia uczestniczyli w projekcie: Virtueller Kochkurs przygotowując filmik, w którym po niemiecku opowiadali i na żywo prezentowali przygotowanie regionalnych potraw z naszej okolicy. W tym roku jako jedna z pięciu szkół w Polsce, w  sezonie jesienno zimowym zakwalifikowaliśmy się do projektu Porträts, gdzie za pomocą zdjęć oraz tekstów uczniowie opowiadali, co widzą z okna swojego pokoju, jak spędzają święta, co aktualnie czytają lub jak wygląda ich biurko w dobie pandemii. Naszymi partnerami były wtedy szkoły z Czech oraz Węgier.

W edycji wiosennej bierzemy udział w projekcie Perspektivwechel, gdzie młodzież ze szkół partnerskich z Egiptu, Czech, Algierii, Indonezji oraz z naszej szkoły opowiadać będzie o tym, co oznaczają dla nich te same pojęcia. Jedno słowo – wiele znaczeń, jedno słowo – różne spojrzenia z perspektywy różnych miejsc na świecie.

Cieszymy się, że nasi uczniowie chętnie uczestniczą w dodatkowych działaniach, które umożliwiają im sprawdzenie swoich umiejętności językowych w praktyce oraz poszerzenie horyzontów oraz nawiązanie znajomości z rówieśnikami z innych krajów na świecie.

Po zakończeniu projektu przedstawimy jego efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content