ESA. Mierzymy się ze smogiem. Dla powietrza, dla zdrowia, dla przyszłych pokoleń!

ESA. Mierzymy się ze smogiem. Dla powietrza, dla zdrowia, dla przyszłych pokoleń!

ESA. Mierzymy się ze smogiem. Dla powietrza, dla zdrowia, dla przyszłych pokoleń!

Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Mszanie Dolnej jako jedna z nielicznych szkół w powiecie limanowskim przystąpiła do akcji „ESA dla OSE” i zdobyła jeden z 1200 mierników jakości powietrza, mierniki pyłów zawieszonych, które stale monitorują poziom zanieczyszczenia powietrza.

Edukacyjna Sieć Antysmogowa to program informacyjny na rzecz czystego powietrza realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym.

Dzięki urządzeniom wyniki pomiarów pyłów PM10 i PM2,5 są na bieżąco aktualizowane – można je sprawdzić na wyświetlaczu znajdującym się na terenie szkoły oraz na stronie esa.nask.pl. Dodatkowo na budynku szkoły zainstalowany jest wyświetlacz LED podający aktualną wartość stężenia pyłu PM2,5 na zewnątrz szkoły.

Jest to informacja nie tylko dla nauczycieli i uczniów, ale także dla całej społeczności lokalnej – każdy może na bieżąco śledzić wyniki pomiarów i obserwować, w jakim stopniu problem zanieczyszczonego powietrza dotyczy jego najbliższej okolicy.

Dzięki różnorodnym materiałom edukacyjnym każdy uczestnik projektu ESA poszuka odpowiedzi na trzy główne pytania:

  • Skąd bierze się smog?
  • Jak wpływa na nasze zdrowie?
  • Co każdy z nas może zrobić dla poprawy jakości powietrza?

Udział w projekcie to nie tylko dostęp do mierników jakości powietrza, ale również do interaktywnych zajęć i e-lekcji oraz do materiałów szkoleniowych dla nauczycieli, w tym filmów i prezentacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content