Sero-mania na zajęciach praktycznych…)))

Sero-mania na zajęciach praktycznych…)))
Uczniowie klasy 2TŻiUG na zajęciach praktycznych przygotowywali sery: żuławski, koryciński, ser feta z krowiego mleka, oscypek. Doświadczeniem i cennymi radami podzielił się Paweł Niedojad uczeń klasy 5TŻiUG. W Tarnowie 24.07.2022 odbył się finał projektu „Serowarstwo szansa dla hodowców bydła ras rodzimych” Paweł wraz z panią Agatą Niedojad zostali laureatami otrzymując nagrodę pieniężną. Zaprezentowali swoje wyroby serowarskie i zostali wybrani najbardziej profesjonalnymi serowarami. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w dziedzinie serowarstwa i gastronomii. Jeszcze kilka słów na temat serów:
SER KORYCIŃSKI jest jednym z najbardziej znanych polskich serów podpuszczkowych. To jeden z tradycyjnych serów wiejskich wytwarzanych, że świeżego mleka krowiego. Jedne źródła podają, że recepturę zaszczepili na Podlasiu Szwajcarzy, których oddziały wojskiego zaangażowane były po polskiej stronie podczas potopu szwedzkiego (1655-1660) i brały udział w walkach na Podlasiu. Potem niektórzy ranni żołnierze w okolicach Korycina i być może część z nich została w Polsce na stałe, przekazując tajemnice serowarstwa miejscowej ludności. Inne źródła podają że przepis przywieźli ze sobą żołnierze napoleońskiej armii w 1812 roku. Ale najbardziej prawdopodobne jest to że ser ten znany był miejscowej ludności już wcześniej, choćby dlatego, że jest to najprostszy ser podpuszczkowy i robiony był we wsiach niemal całej Europy.
SER ŻUŁAWSKI zwany też Żuławiakiem lub Handkase, wywodzi się z Niderlandów i przybyła na ziemie polskie wraz z mennonitami w XVI wieku. Świeży ser żuławski jest bardzo łagodny w smaku – nie potraktowany solą mógł być słodkim przysmakiem dla dzieci – z suszonymi lub świeżymi owocami, z konfiturą czy miodem. Obsypany grubą solą i pozostawiony na godzinę staje się twardszy bardziej zwarty. Przyprawiony świeżymi lub aromatycznymi ziołami staje się serem wyrafinowanym godnym nawet najwymyślniejszego menu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content