Innowacyjne nauczanie XXI wieku
czyli „Małopolska Chmura Edukacyjna”…
„Powiedz, to zapomnę – Naucz mnie, to zapamiętam – Zaangażuj mnie, to się nauczę” – słowa Benjamina Franklina, idealnie wpasowują się w przedsięwzięcie jakiego podjął się Zespół Szkół Ponadpodstawowych
im. inż. Józefa Marka w Mszanie Dolnej.
„Małopolska Chmura Edukacyjna”- to projekt dzięki któremu szkoła rozwija się prężnie, bierze udział w różnorodnych warsztatach naukowych, korzysta z wiedzy i doświadczenia uczelni wyższych. Jest to innowacyjna propozycja przekazywania wiedzy oraz przybliżania osiągnięć naukowych uczelni wyższych przy wykorzystaniu technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych uczniom w Małopolsce. Przedsięwzięcie Małopolska Chmura Edukacyjna to wspólne partnerstwo i współpraca pomiędzy Województwem Małopolskim oraz wiodącymi uczelniami wyższymi z Małopolski oraz organami prowadzącymi szkoły ponadpodstawowe.

Celem tego projektu jest podwyższenie umiejętności nauczycieli przedmiotów zawodowych z zakresu wykorzystania nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w dydaktyce, zapewnienie uczniom techników możliwości poszerzania wiedzy z zakresu przedmiotów zawodowych, kształtowanie kompetencji kluczowych dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz wzmocnienie współpracy pomiędzy szkołami zawodowymi a uczelniami poprzez realizację zajęć edukacyjnych dla uczniów oraz zwiększenie świadomości dotyczącej specyfiki studiowania.

Udział w tym przedsięwzięciu jest tym bardziej istotny, iż jest to jedna z nielicznych szkół w powiecie limanowskim, która obecnie realizuje zajęcia on – line z przedmiotów zawodowych. Jest to ogromne wyróżnienie dla szkoły, pomoc w edukacji i zdobywaniu wiedzy dla uczniów, jak i również ciekawa, nowatorska, bardzo inspirująca forma zdobywania doświadczenia zawodowego przez uczestników projektu. Jak mawiał Carl Sagan: „Gdzieś, coś niesamowitego czeka abyśmy to odkryli…”, tak i nasza młodzież dzięki temu projektowi może do tych słów dopisać swoją własną interpretację.
Lekcje on – line są tylko częścią całego projektu. Szkoła została wyposażona w sprzęt służący do komunikacji poprzez sieć internetową (salę multimedialną, mobilny zestaw do wideokonferencji oraz osobisty terminal wideokonferencyjny i 11 punktów dostępowych WiFi), pomoce i materiały dydaktyczne do prowadzenia zajęć on – line (m.in. tablety).
Truskawkowy deser dla astronautów, praca sommeliera, dodatki do żywności – przyjaciele czy wrogowie? To tylko nieliczne przykłady tematów zajęć on – line z obszaru żywność jakie realizują nauczyciele Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Mszanie Dolnej pod czujnym okiem wykładowców Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. W dziale turystyki zaś, nauczyciele akademiccy Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej zabierają uczniów w podróż po Małopolsce realizując takie tematy jak np. „Turystyka na obszarach prawnie chronionych”, „Wybrane walory turystyczne Małopolski” czy „Nowoczesny Hotel” .
Kolejnym wsparciem dla uczniów są warsztaty weekendowe i wakacyjne. Podczas wyjazdów uczniowie od najlepszych uczą się między innymi technik przygotowywania przekąsek, napoi i sushi.
Oferta projektu skierowana jest również do nauczycieli przedmiotów zawodowych, którzy biorą udział w specjalistycznych szkoleniach prowadzonych przez pracowników Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie podnoszących kompetencje z zakresu wykorzystania nowoczesnych technologii informacyjno – komunikacyjnych w dydaktyce.