Światowy Dzień Liczby Pi

Światowy Dzień Liczby Pi

           14 marca to wyjątkowy dzień matematyków, a w szczególności Międzynarodowy Dzień Liczby Pi (3.14 zapisane w odwrotnej kolejności – to właśnie ta wyjątkowa data)  Datę 14 marca w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14, co kojarzy się z przybliżeniem liczby pi. Wiele amerykańskich szkół obchodzi wtedy święto matematyki tzw. Pi Day. Od 1988 roku jest to oficjalne święto w San Francisco, uznane zostało też (niewiążącą) uchwałą Izby Reprezentantów amerykańskiego Kongresu. Warto przypomnieć, że dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin Wacława Sierpińskiego i Alberta Einsteina. Zwyczaj ten przywędrował także do Polski. Od 2020 roku 14 III obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Matematyki.

            Nasza szkoła na ten dzień została kolorowo przyozdobiona informacjami o liczbie Pi. Dodatkowo na stoisku z okazji Tygodnia Mózgu uczniowie mogli potrenować z łamigłówkami logicznymi, kostkami i grami z elementami matematyki.

W tym roku w naszej szkole z okazji kolejnej edycji święta Pi został przeprowadzony konkurs „Magia Pi na plakacie”. Młodzież naszej szkoły kolorowo przyozdobiła ją swoimi własnoręcznymi plakatami z kreatywnymi pomysłami na promocję tego święta. Pierwsze miejsce zdobyły uczennice Anna Weszka z klasy III TH oraz Karolina Weszka z klasy I TL, drugie miejsce przypadło Kacprowi Wydra z klasy I LO, zaś na III miejscu uplasowały się Weronika Filas z I TE, Magdalena Rapacz oraz Agnieszka Rzepka z klasy IV a TŻ.

Gorąco gratulujemy wszystkim uczestnikom, a w szczególności nagrodzonym uczniom. Wszyscy w/w otrzymali upominki, złote karty oraz ocenę celującą z aktywności z matematyki. Dziękujemy za udział w naszym święcie!!!! Niech Magia Pi pozostaje z Wami na zawsze….. Organizatorem akcji była grupa nauczycieli matematyki w naszej szkole😊

A dla tegorocznych maturzystów przygotowano dodatkową atrakcję: w Międzynarodowym Dniu Matematyki mieli okazję napisać maturę próbną z matematyki i nie był to zbieg okoliczności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content