Rozwój CKZ w powiecie limanowskim

Kursy zawodowe

Kurs obsługi kasy fiskalnej z fakturowaniem

W okresie styczeń/luty 40 uczniów naszej szkoły brało udział w kursie obsługi kasy fiskalnej. Kurs jest jednym z wielu kursów organizowanych w ramach projektu „Rozwój CKZ w Powiecie Limanowskim – poszerzenie oferty szkół prowadzących kształcenie zawodowe i ustawiczne, a także kształcenie dla uczniów ze specjalnymi potrzebami”.

Zakres kursu obejmował zajęcia wykładowe oraz ćwiczenia w zakresie obsługi kas fiskalnych, celem nabycia umiejętności z posługiwaniu się jednostanowiskowym zestawem.

Ukończenie kursu to przyswojenie wiedzy zarówno z zakresu obowiązujących przepisów fiskalnych, praktycznych umiejętności prowadzenia sprzedaży w oparciu o kasę fiskalną, jak i prawidłowego użytkowania kasy fiskalnej.

Kurs otwiera możliwości pracy w zawodach kasjer, sprzedawca, barman, kelner, pracownik biurowy. Umożliwia także prowadzenie działalności gospodarczej we własnym imieniu jako przedsiębiorca. Łącznie z kursu będzie mogło skorzystać 60 uczniów naszej szkoły.

Kurs prawa jazdy kategorii B

W ramach projektu „Rozwój CKZ w Powiecie Limanowskim – poszerzenie oferty szkół prowadzących kształcenie zawodowe i ustawiczne, a także kształcenie dla uczniów ze specjalnymi potrzebami”, 11 uczniów naszej szkoły rozpoczęło kurs prawa jazdy. Kurs jest całkowicie bezpłatny i pokrywany jest ze środków UE.

Zakres kursu obejmuje zajęcia wykładowe oraz praktyczną naukę jazdy samochodem osobowym. Na 30 godzinnych zajęciach teoretycznych uczniowie poznają przepisy ruchu drogowego, są szkoleni  z udzielania pierwszej pomocy, a następnie podczas jazdy z instruktorem zdobywają umiejętność jazdy samochodem oraz uczą się zachowania na drodze w różnych okolicznościach.

W latach 2022-2023 w kursie może wziąć udział 60 uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych.

Kurs kelnerski I stopnia

W okresie ferii zimowych i w weekendy uczniowie naszej szkoły brali udział w kursie kelnerskim I stopnia. Udział w projekcie „Rozwój CKZ w Powiecie Limanowskim – poszerzenie oferty szkół prowadzących kształcenie zawodowe i ustawiczne, a także kształcenie dla uczniów ze specjalnymi potrzebami” umożliwia uczniom uczestnictwo w wielu formach wsparcia.

Kurs skierowany jest do wszystkich uczniów zainteresowanych pracą w branży gastronomicznej. W tym zawodzie liczą się konkretne umiejętności oraz profesjonalna postawa: wygląd, sposób bycia, gesty. Dzięki kurtuazji, pewności siebie oraz szerokiemu uśmiechowi, możemy zjednać sobie sympatię najbardziej wybrednych gości. Profesjonalne kelnerstwo to prawdziwa sztuka, której poznanie i opanowanie wymaga odrobiny czasu. W końcu, to od poziomu obsługi klientów zależy sukces restauracji.

Po ukończeniu profesjonalnego kursu kelnerskiego uczniowie jak i absolwenci mogą pracować jako kelnerzy lub pomoc kelnerska. Kurs daje podstawy do dalszego rozwoju jak również może pomóc w określeniu drogi życiowej (np. przez założenie własnej działalności).

Formy wsparcia dla uczniów w ramach projektu

„Rozwój CKZ w Powiecie Limanowskim – poszerzenie oferty szkół prowadzących kształcenie zawodowe i ustawiczne, a także kształcenie dla uczniów ze specjalnymi potrzebami” na lata 2021 – 2023

Ważne linki i dokumenty do pobrania

Stypendia dla uczniów szczególnie uzdolnionych

rok szkolny 2021/2022

14. Grabiec Aleksandra
  15. Żurek Marcela

CARVING CZY MUKIMONO – CZYLI SZTUKA RZEŹBIENIA W OWOCACH I WARZYWACH

W ramach projektu „Rozwój CKZ w Powiecie Limanowskim – poszerzenie oferty szkół prowadzących kształcenie zawodowe i ustawiczne, a także kształcenie dla uczniów ze specjalnymi potrzebami” grupa 20 uczniów z klasy I technikum kształcącego się w zawodzie żywienia i usług gastronomicznych odbyła szkolenie z carvingu czyli sztuki rzeźbienia w owocach i warzywach.

Szkolenie poprowadziła Pani mgr inż. Elżbieta Janik, a zakres tematyczny szkolenia obejmował: historię carvingu, rodzaje i typy narzędzi do carvingu, rzeźbienie różnych motywów w warzywach i owocach oraz tworzenie kompozycji dekoracyjnych na stoły.

Ojczyzną dekorowania potraw i stołów fantazyjnymi rzeźbami z owoców i warzyw są kraje azjatyckie. Za kolebkę tej sztuki uważa się Tajlandię i kraje ościenne, ale mistrzowie sztuki rzeźbienia z Chin, Japonii są zdania, że pojawił się u nich jako pierwszy.

Mukimono – taką nazwę nosi sztuka rzeźbienia w owocach i warzywach w Japonii. Początki sięgają czasów starożytnych.

W Chinach pierwsze wzmianki o fantazyjnym wycinaniu warzyw i owoców pojawiły się za czasów dynastii Tang, panującej w latach 618 – 1279. Wtedy to carving opuścił wyłącznie cesarskie komnaty i przeniósł się na stoły klasy średniej. W tamtych czasach uważano że dobre plony są uzależnione od sił wyższych i w ten sposób starano się podziękować za daru natury i obfite plony.