Rozwój CKZ w powiecie limanowskim

Kursy zawodowe

Kurs obsługi kasy fiskalnej z fakturowaniem

W okresie styczeń/luty 40 uczniów naszej szkoły brało udział w kursie obsługi kasy fiskalnej. Kurs jest jednym z wielu kursów organizowanych w ramach projektu „Rozwój CKZ w Powiecie Limanowskim – poszerzenie oferty szkół prowadzących kształcenie zawodowe i ustawiczne, a także kształcenie dla uczniów ze specjalnymi potrzebami”.

Zakres kursu obejmował zajęcia wykładowe oraz ćwiczenia w zakresie obsługi kas fiskalnych, celem nabycia umiejętności z posługiwaniu się jednostanowiskowym zestawem.

Ukończenie kursu to przyswojenie wiedzy zarówno z zakresu obowiązujących przepisów fiskalnych, praktycznych umiejętności prowadzenia sprzedaży w oparciu o kasę fiskalną, jak i prawidłowego użytkowania kasy fiskalnej.

Kurs otwiera możliwości pracy w zawodach kasjer, sprzedawca, barman, kelner, pracownik biurowy. Umożliwia także prowadzenie działalności gospodarczej we własnym imieniu jako przedsiębiorca. Łącznie z kursu będzie mogło skorzystać 60 uczniów naszej szkoły.

Kurs prawa jazdy kategorii B

W ramach projektu „Rozwój CKZ w Powiecie Limanowskim – poszerzenie oferty szkół prowadzących kształcenie zawodowe i ustawiczne, a także kształcenie dla uczniów ze specjalnymi potrzebami”, 11 uczniów naszej szkoły rozpoczęło kurs prawa jazdy. Kurs jest całkowicie bezpłatny i pokrywany jest ze środków UE.

Zakres kursu obejmuje zajęcia wykładowe oraz praktyczną naukę jazdy samochodem osobowym. Na 30 godzinnych zajęciach teoretycznych uczniowie poznają przepisy ruchu drogowego, są szkoleni  z udzielania pierwszej pomocy, a następnie podczas jazdy z instruktorem zdobywają umiejętność jazdy samochodem oraz uczą się zachowania na drodze w różnych okolicznościach.

W latach 2022-2023 w kursie może wziąć udział 60 uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych.

Kurs kelnerski I stopnia

W okresie ferii zimowych i w weekendy uczniowie naszej szkoły brali udział w kursie kelnerskim I stopnia. Udział w projekcie „Rozwój CKZ w Powiecie Limanowskim – poszerzenie oferty szkół prowadzących kształcenie zawodowe i ustawiczne, a także kształcenie dla uczniów ze specjalnymi potrzebami” umożliwia uczniom uczestnictwo w wielu formach wsparcia.

Kurs skierowany jest do wszystkich uczniów zainteresowanych pracą w branży gastronomicznej. W tym zawodzie liczą się konkretne umiejętności oraz profesjonalna postawa: wygląd, sposób bycia, gesty. Dzięki kurtuazji, pewności siebie oraz szerokiemu uśmiechowi, możemy zjednać sobie sympatię najbardziej wybrednych gości. Profesjonalne kelnerstwo to prawdziwa sztuka, której poznanie i opanowanie wymaga odrobiny czasu. W końcu, to od poziomu obsługi klientów zależy sukces restauracji.

Po ukończeniu profesjonalnego kursu kelnerskiego uczniowie jak i absolwenci mogą pracować jako kelnerzy lub pomoc kelnerska. Kurs daje podstawy do dalszego rozwoju jak również może pomóc w określeniu drogi życiowej (np. przez założenie własnej działalności).

Formy wsparcia dla uczniów w ramach projektu

„Rozwój CKZ w Powiecie Limanowskim – poszerzenie oferty szkół prowadzących kształcenie zawodowe i ustawiczne, a także kształcenie dla uczniów ze specjalnymi potrzebami” na lata 2021 – 2023

Ważne linki i dokumenty do pobrania

Stypendia dla uczniów szczególnie uzdolnionych

„Rozwój CKZ w Powiecie Limanowskim – poszerzenie oferty szkół prowadzących kształcenie zawodowe i ustawiczne, a także kształcenie dla uczniów ze specjalnymi potrzebami”

rok szkolny 2021/2022

 1. Woźniak Patrycja,
 2. Macuga Julia
 3. Staszeczka Aleksandra
 4. Trzepaczka Magdalena
 5. Filipiak Zuzanna
 6. Złydach Małgorzata
 7. Węgrzynowicz Łukasz
 8. Jakubiak Małgorzata
 9. Banadyk Oliwia
 10. Kozak Agnieszka
 11. Malec Alicja
 12. Sater Kinga
 13. Walczak Ewelina
 14. Budacz Magdalena
 15. Kozyra Paulina

rok szkolny 2020/2021

 1. Gackowiec Kinga
 2. Jurczak Karolina
 3. Krzysztof Renata
 4. Zając Justyna
 5. Piwowar Izabela
 6. Zapała Anna
 7. Skwarczek Zuzanna
 8. Wsół Patrycja
 9. Michalczewska Wiktoria
 10. Baran Alicja
 11. Grzęda Małgorzata
 12. Bal Katarzyna
 13. Krzysztof Gabriela
 14. Grabiec Aleksandra
 15. Żurek Marcela

CARVING CZY MUKIMONO – CZYLI SZTUKA RZEŹBIENIA W OWOCACH I WARZYWACH

W ramach projektu „Rozwój CKZ w Powiecie Limanowskim – poszerzenie oferty szkół prowadzących kształcenie zawodowe i ustawiczne, a także kształcenie dla uczniów ze specjalnymi potrzebami” grupa 20 uczniów z klasy I technikum kształcącego się w zawodzie żywienia i usług gastronomicznych odbyła szkolenie z carvingu czyli sztuki rzeźbienia w owocach i warzywach.

Szkolenie poprowadziła Pani mgr inż. Elżbieta Janik, a zakres tematyczny szkolenia obejmował: historię carvingu, rodzaje i typy narzędzi do carvingu, rzeźbienie różnych motywów w warzywach i owocach oraz tworzenie kompozycji dekoracyjnych na stoły.

Ojczyzną dekorowania potraw i stołów fantazyjnymi rzeźbami z owoców i warzyw są kraje azjatyckie. Za kolebkę tej sztuki uważa się Tajlandię i kraje ościenne, ale mistrzowie sztuki rzeźbienia z Chin, Japonii są zdania, że pojawił się u nich jako pierwszy.

Mukimono – taką nazwę nosi sztuka rzeźbienia w owocach i warzywach w Japonii. Początki sięgają czasów starożytnych.

W Chinach pierwsze wzmianki o fantazyjnym wycinaniu warzyw i owoców pojawiły się za czasów dynastii Tang, panującej w latach 618 – 1279. Wtedy to carving opuścił wyłącznie cesarskie komnaty i przeniósł się na stoły klasy średniej. W tamtych czasach uważano że dobre plony są uzależnione od sił wyższych i w ten sposób starano się podziękować za daru natury i obfite plony.

Skip to content