Magia Liczby π

Magia Liczby π

Międzynarodowe Święto liczby π

14 marca to wyjątkowy dzień matematyków, a w szczególności Międzynarodowy Dzień Liczby Pi (3.14 zapisane w odwrotnej kolejności – to właśnie ta wyjątkowa data)  Datę 14 marca w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14, co kojarzy się z przybliżeniem liczby pi. Wiele amerykańskich szkół obchodzi wtedy święto matematyki tzw. Pi Day. Od 1988 roku jest to oficjalne święto w San Francisco, uznane zostało też (niewiążącą) uchwałą Izby Reprezentantów amerykańskiego Kongresu. Warto przypomnieć, że dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin Wacława Sierpińskiego i Alberta Einsteina. Zwyczaj ten przywędrował także do Polski. Od 2020 roku 14 III obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Matematyki.

            W naszej szkole w tym dniu również czekało na młodzież wiele atrakcji. O godzinie 9.00 odbył się konkurs “Magia Liczby Pi, zasady konkursu były proste. Uczniowie uczyli się kolejnych cyfr po przecinku rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi, a wygrywa osoba która w poprawnej kolejności poda największą z możliwych sekwencję cyfr w poprawnej kolejności. Rekord szkoły do pobicia to aż 322 cyfr po przecinku w poprawnej kolejności… Niestety w tym roku rekordu szkoły nie pobito…

Najlepszą okazała się Gabriela Masłowiec z klasy III a TE/TL, bo nauczyła się poprawnie 161 cyfr po przecinku rozwinięcia liczby Pi. Druga to jej koleżanka z klasy Paulina Kozyra, która opanowała 87 cyfr. Trzeci to uczeń klasy  II TE/TL Grzegorz Woźniak, który opanował  ciąg 57 cyfr. Serdecznie gratulujemy!!! Wszyscy którzy brali udział w konkursie otrzymali dodatkową ocenę celującą z matematyki oraz kupon z okazji Święta Liczby Pi  zwalniający z wybranego zadania na sprawdzianie z matematyki, co spotkało się z dużym zadowoleniem wśród młodzieży (chyba nic dziwnego w tym nie jest 😊)))

Kolejną atrakcją w tym dniu było przeprowadzenie w każdej z klas w szkole akcji promującej ten wyjątkowy dzień. Dziewczęta z klasy III TE wchodząc do każdej z klas przedstawiały krótkie informacje historyczne związane z tym świętem, przeprowadzały test wiedzy z podstawowych wzorów związanych z liczbą , a zawartych w podstawie programowej szkoły średniej oraz uczniowie mogli pobawić się w rebusy związane z liczbą Pi. Dla najlepszych uczniów czekały kupony z okazji Święta Liczby  Pi zwalniające z wybranego zadania na sprawdzianie z matematyki oraz słodkie czekoladki w kształcie bryły doskonałej – mianowicie kulki😊. Myślę, że była to dobra zabawa ale i cenna lekcja matematyki dla każdego. Dziękujemy za udział w naszym święcie!!!! Niech Magia Pi pozostaje z Wami na zawsze….. Organizatorem akcji była grupa nauczycieli matematyki w naszej szkole😊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content